איך מתחילים הליך גירושין?

"אם זה יגמר, נגמור את זה יפה… " הליך גירושין הוא אחד מההליכים המשפטיים המורכבים ביותר, הליך זה מצריך מידה מסוימת של רגישות ותשומת לב לצדדים שלישיים שעשויים להיות מעורבים. לכן, הדבר החשוב ביותר לעשות הוא לא לעבור את התהליך הזה לבד! מהשלב הראשון, רצוי שתיקחו ליווי וייעוץ מקצועי של עורך דין כך שתוכלו להביא לסיום ההליך בצורה היעילה והמהירה ביותר תוך יצירת כמה שפחות נזק. 

שלבים בהליך הגירושין:

החלטתם להתגרש?- אין ספק שהשלב הראשון הוא פניה לגורם מקצוע. בנוסף לליווי סיכמנו לכם במאמר זה את כל מה שאתם צריכים לדעת על איך מתחילים הליך גירושין.

הליך יישוב סכסוך- שלב מקדים להגשת תביעת הגירושין הוא הליך יישוב סכסוכים הנעשה באמצעות גורם מגשר ותפקידו לנסות ליישב את הסכסוך בצורה פנימית בין בני הזוג. הליך זה הינו הליך מנדטורי מאז חקיקת החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה. 

פתיחת תיק גירושין- תיק גירושין ניתן לפתוח בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. השאלה היכן כדאי להגיש תביעה לגירושין, תלויה בנסיבות המקרה הספציפי ולכן אין תשובה חד משמעית. בשל הערכים בהם מחזיק כל גוף, וסוג העקרונות המנחים אותו בקביעת הדין, שני הגופים יכולים להגיע לתוצאה מנוגדת באותו מקרה. 

כאשר מדובר בבית הדין הרבני, חשוב לזכור כי מה שמנחה אותו זה הדין הדתי והדין האזרחי (אך לדין הדתי ניתנת הבכורה ברוב המקרים). ואילו ביהמ"ש לענייני משפחה, פוסק בהתאם להלכות קיימות מהדין האזרחי. שאלת ההתאמה כאמור משנתה ממקרה למקרה ולכן תפקיד הייעוץ המקצועי בנושא חשוב מאוד, עורך דין הבקיא בתחומי הנישואין והגירושין יוכל לשמוע את המקרה שלכם ואת נסיבותיו ובהתאם לייעץ לכם מה המקום המתאים ביותר להגשת התביעה. 

סיטואציה שכיחה היא שמוגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני אך במקביל מוגשות תביעות הקשורות בענייני הגירושין כמו; חלוקת רכוש, משמורת ילדים, מזונות וכיו"ב לבית המשפט לענייני משפחה. במקרה שלא מוגשת תביעה מקבילה, בית הדין הרבני יכול לרכוש את הסמכות גם על עניינים אלה מכוח כריכה. 

לאחר הגשת התביעות, בית המשפט שרכש את הסמכות ידון בהן לגופן, זה עלול לקחת זמן משום שלתביעת הגירושין עצמה נלוות סוגיות רבות שעל בית המשפט/בית הדין להחליט בהן כגון; חלוקת רכוש, משמורת ילדים, מזונות וכל הסוגיות הללו דורשות את תשומת הלב המרבית. 

תהליך מכירת דירה בעת גירושין:

תהליך מכירת דירה בעת גירושין הוא תהליך מורכב, בשל המטענים הרגשיים שכל צד מביא עמו, צד אחד יכול להערים קשיים רבים על המכירה כמו גם לנסות להרוויח יותר ממנה. על תהליך מכירת הדירה להתבצע בסנכרון עם הליך הגירושין וחלוקת הרכוש כך שכל צד יקבל את מה שמגיע לו, וכן כדי למנוע מצבים בהם המכירה נעשית כדרך לעקוף את חזקת השיתוף. בשל המורכבות הרבה שמביאה עמה מכירת דירה תוך הליך גירושין יש להיעזר בשירותיו של עורך דין נדל"ן  לפני שבכלל מעמידים את הדירה למכירה, הוא ידע לתת את הייעוץ המקצועי ביותר ולהתמודד עם כל המורכבויות של ההליך. 

דגשים חשובים להליך הגירושין:

כאמור בשל הסמכות הבלעדית שמעניק החוק הישראלי לבתי הדין הרבניים בנושאי נישואין וגירושין, לצד הסמכות המקבילה שיש לבית המשפט לענייני משפחה, הליכי הגירושין הופכים להיות מסובכים מאוד להבנה. משכך, הדבר החשוב ביותר שיש לעשות הוא להיעזר בשירות של עורך דין מקצועי בתחום שידע להכווין אתכם בכל שלב ושלב בדרך. 

בנוסף, עליכם לזכור שהליך הגירושין הוא הליך ייחודי, שלא כמו כל חוזה ישנם עניינים רבים הנלווים להליך כמו רגשות הצדדים, מטענים שכל אחד יכול להביא עמו, צדדים שלישיים שעשויים להיפגע, ולכן יש לנהל את ההליך באורח רוח ורגישות מתוך הבנה שהוא יכול לקחת זמן אך עדיף לבצע אותו בצורה יסודית ומקצועית כדי לגרום למינימום נזקי משנה. 

גירושין
שתפו את הכתבה
Facebook
Twitter
WhatsApp

עו"ד מאיר רפאל

מומחים בדיני משפחה וגירושין

עורך דין מאיר רפאל
תוכן עניינים
אולי יעניין אותך גם